İnönü Caddesi No.201 Kat.1 Daire.3 Hatay Karabağlar İZMİR / TÜRKİYE

MARKA SAHTECİLİĞİ ARAŞTIRMASI

MARKA SAHTECİLİĞİ ARAŞTIRMASI

Marka Taklidi ve Marka Sahteciliğine Karşı Dedektiflik Hizmetlerimiz

İzmir Dedektiflik A.Ş. 25 yıllık tecrübesi ile bugüne kadar birçok firmaya hukuksal işlerini sürdürmek üzere avukatlarıyla beraber markalarını izinsiz ve haksız olarak kullan kişi ve kişilerin bulunması için mücadele vererek, markaların korunması sürecine katkı da bulunmuştur.

Firmamız başlattığı marka sahteciliği araştırması ve takibi ile marka taklidi ve marka sahteciliği yapan firmanın üretim, toptancı, depo, satış işlemini yaptıkları yere kadar adreslerini tespit ederek yasal sürecin başlamasını sağlar ve marka sahiplerine bu konuda destek olur. Eğer ki siz de markanızın ya da isminizin taklit edildiğini ya da sahteciliğinin yapıldığına dair herhangi bir duyum aldıysanız, yasal sürecin başlatılması için takip talebi oluşturarak bize ulaştırabilirsiniz. Talebinize karşılık profesyonel ekimiz tarafından sizlere 7 gün 24 saat destek verilecektir. Firmamıza 444 7 635 numaralı kurumsal müşteri danışma hattımızı arayabilirsiniz.

Marka İhlali ve Marka Sahteciliği Nedir?

Firmalar uzun yıllar boyunca verdikleri emeğin karşılığında ürettikleri markaları doğal olarak tescil ettirmektedirler. Eğer ki bu ürünler piyasa tarafından fazla ilgi görürse bu durumdan faydalanmak isteyen bazı fırsatçı insanlar da bu ürünlerin popülerliğinden yararlanarak bu ürünleri taklit etme yoluna giderler.

Dünya çapında tanınmış firmaların markaları bu popülaritelerinden ve tanıtım güçlerinden dolayı sık sık taklit edilirler. Marka sahteciliği yapan kimseler bu işi kanunlara uygun olmayan bir biçimde gerçekleştirirler ve hem marka sahiplerine ciddi miktarda maddi zararlara hem de satın alan insanların sağlığına ciddi miktarda zararlara neden olurlar. Bu sebeplerden dolayı marka sahipleri markalarını korumak için marka taklitçileriyle büyük bir mücadele içindedirler. Firmalar taklit edilen markalarının taklit üretimin yapıldığı atölyelere, taklitçi firmanın toptancılarına, depo ve satıldıkları yere kadar araştırmasını sürdürürler.

Markalaşma ülkemiz de ve tüm dünya ülkelerinde ki firmaların, üretmiş oldukları ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılması, yayılması gibi doğru pazarlama için gittikleri bir uygulama şeklidir. Eğer oluşturulan marka dünyan genelinde ilgi ve beğeni görürse bu ilgiden faydalanmak isteyen kötü niyetli marka taklitçisi kişiler tarafından marka sahteciliği yapılarak, marka taklit edilir. Bir firmanın ürününün kendine özgü şeklini ve firmanın diğer rakip firmalar arasında ki kalitesini ve değerini gösteren etken markadır. Marka tescili ise üretim yapan bir firmanın ortaya çıkardığı ürünün ya da fikrin diğer firmalarca üretilen fikirlerden ya da ürünlerden ayrılmasını sağlamak için yaptıkları bir sahiplenilen haktır.

Marka Taklidi ve Marka Sahteciliği Yapan Firmalara Uygulanan Yaptırımlar

Dünya genelinde marka sahteciliği ve marka taklitçiliği yapan birçok firma bulunmaktadır. Bu taklitçi firmalar ürünlerini kanunlara aykırı ve izinsiz olarak ürettikleri için asıl marka sahipleri tarafından açılan davalar sonucu yok olmaya doğru gitmektedirler. Bu şekilde pek çok firmanın marka sahteciliği ve marka taklidi üretim yapmasından dolayı başları derde girerek, iflasa doğru gitmiş ve üretimleri son bulmuştur.

Ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünya ülkelerinde marka taklidi ve marka sahteciliğinin önüne geçmek için pek çok kanunlar çıkartılmıştır. Özellikle gelişmiş dünya ülkeleri ve hükümetleri, marka sahibi firmanın marka sahteciliği yapan firmaya karşı verdiği mücadelede marka sahiplerinin arkasında durarak markaların korunması yönünde kanunların çıkartılmasını sağlamışlardır. Marka taklidi ve marka sahteciliğini engellemeye yönelik çıkarılan kanunlar ile markayı izinsiz, haksız ve yasalara aykırı olarak kullanmakta olan marka taklidi ve marka sahteciliği yapan firmaların ciddi miktarda para cezaları ya da hapis cezaları aldıklarını görmekteyiz.

Whatsapp

İLETİŞİM
WHATSAPP