İnönü Caddesi No.201 Kat.1 Daire.3 Hatay Karabağlar İZMİR / TÜRKİYE

SANAYİ CASUSLUĞU ARAŞTIRMASI

Sanayi Casusluğu Araştırması

Sanayi casusluğu bir buluş ya da hizmetin hazırlama aşamasında çalınarak başka kimselere ya da firmalara satılmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere sanayi casusluğu, sanayi devrimi ile birlikte hızla artmıştır. Üstelik kötü niyetli kişilerin gün geçtikçe daha profesyonel olması, sektöre ürün ev hizmet veren kişi ya da firmaları zorlamaya başlamıştır. Çünkü amaçları haksız kazanç elde etmek olan bu kötü niyetli kişiler, farklı teknik ve metotlar kullanarak sanayi casusluğu faaliyetlerine bugün de hala devam etmektedir. Üstelik teknolojinin gelişmesi casusluk anlamında bu kişi ya da kişilerin işine yaramıştır. Ne yazık ki ülkemizdeki firma ve kuruluşlar adar, dünyanın dört bir yanındaki yapılanmalar da bu casusluk olayları nedeni ile zorlanmaktadır. Kişi ve kurumları milyonlarca lira zarara uğratan bu olaylar, büyük bir gizlilik içerisinde yürütülmektedir. Reklamı yapılan ya da yapılmayan, piyasaya sürülmeye hazır olan ve son rötuşları yapılan ürünlerin çalınması, bazı ihale anlaşmalarının da suya düşmesine neden olmaktadır. Casusluk saldırılarının yarısı internet üzerinden ise, diğer yarısı da ne yazık ki işletme çalışanlarından geliyor.

Sanayi Casusluğunun Aşamaları Nelerdir?

Sanayi casusluğu ister internet ortamından yapılsın, ister fiziki olarak, çalışmalar bu girişimlerin şirket çalışanları aracılığı ile yapıldığını ortaya koyuyor. Öyle ki sanayi casusluğu olaylarının yüzde 58’inden fazlasında olaylara şirket çalışanları da bulaşıyor. Çalışanlar tarafından ortaklı olarak çalınabildiği gibi, direkt çalışan tarafından çalınıp başka bir şirket ya da kişiye de satılabiliyor. Şirket çalışanları arasında ise en çok bu ürün ya da hizmetin ortaya çıkarılmasında çalışan departmanlardaki kişiler kötü niyet kullanıyor. Özellikle de teknik ekip, mühendislik ya da AR – GE tarafında çalışan elemanların casusluğa en yatkın olan kişiler olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Bu tarz şirket çalışanlarının halk arasındaki ismi ‘köstebek’tir. Ürün birebir çalınabileceği gibi, hazır değil ise çizimleri ve tasarıları da casusların eline geçebilir. Ancak bu casusluk girişimlerinin en sık yaşandığı mecralar internet ortamlarıdır. Siber saldırı suçu adı altında yapılan bu casusluk girişimleri ne yazık ki yüzde 70 sonuç vermektedir. Bu nedenle işletmelerin çok güçlü ağlar ile korunan siteleri ve veri tabanları olması gerekmektedir.

Sanayi Casusluğundan Korunmanın Yolları Nelerdir?

Dünyanın en büyük markaları olan GOOGLE ya da APPLE, hatta NASA ne yazık ki zaman zaman siber saldırılar ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Bu şirketlerin dahi siber saldırı ile mücadele ettiği düşünüldüğünde, her işletme ve şirketin internet ağlarını koruma altına alması gerektiği bir gerçektir. Ayrıca gizli bilgilerin tek bir bilgisayarda tutulması da şarttır. Bu bilgisayarda özel bir kasa, güvenli bir oda ya da köşede saklanmalıdır. 7 gün 24 saat de bu bilgisayarın bulunduğu bölge izlenmelidir. Ayrıca bu cihazın internet bağlantısının kesinlikle olmaması gerekmektedir. İnternet üzerinden gelecek olan bir saldırı ne yazık ki fark edilmeden tüm bilgilerin ele geçirilmesine neden olur. Güvenilirliğinden emin olunmayan hard disk, flash bellek ya da dâhili hafıza kartları bu bilgisayarlara kesinlikle takılmamalıdır. AR – GE ya da üretim departmanındaki çalışanların, çalışma alanlarına girmeden önce üst aramalarından geçmesi gerekir. Çünkü kayıt cihazı ya da cep telefonu yine bazı bilgilerin sızdırılmasında çok önemli bir role sahiptir.

Eğer casusluk girişimi ile karşı karşıya kaldığınızı düşünüyorsanız hemen İzmir Dedektiflik A.Ş. olan bizler ile iletişime geçin. 25 yıllık tecrübemiz sayesinde, casusluğun takibi ve buna bağlı yasal haklarınızı sizlere sunarız. Ayrıca verdiğimiz bu hizmet de büyük bir gizlilik içerisinde kalır.

Whatsapp

İLETİŞİM
WHATSAPP