İnönü Caddesi No.201 Kat.1 Daire.3 Hatay Karabağlar İZMİR / TÜRKİYE

ÖZEL DEDEKTİFLİK

Özel Dedektiflik 

Özel dedektiflik Hizmeti mesleği; dünyada çapında ilk kez 1800’lü yılların son zamanlarına doğru Fransa’da, 1900’lü yılların ilk başlarında ise Amerika Kıtası'nda faaliyete geçirilmeye başlanmıştır. Amerika’da özel dedektiflik mesleğinin icra edilmeye başlanmasıyla beraber, özel dedektiflik hizmeti bütün dünyada iyice yaygın bir  hale gelmiş ve ayrıca en popüler meslek alanları arasına girmiştir. 

Özel Dedektiflik Mesleğinin Türkiye'de Doğuşu 

Türkiye'de özel dedektiflik mesleği, ilk defa 1990’lı yılların başlarında özel dedektif Bilal KARTAL tarafından icra edilmeye başlanmıştır. Sayın Bilal KARTAL tarafından kurulmuş olan İzmir Dedektiflik A.Ş. ünvanına sahip dedektiflik ve araştırma firması, hızlı bir şekilde büyüyerek ilk önce sektörde daha sonra ise tüm dünyada en büyük dedektiflik ve araştırma firması olmuştur. Sürekli olarak gelişmekte olan dünyamızda hizmet sektörü de çok süratli bir şekilde ilerleyerek gelişmektedir. Hizmet sektörüne dahil olan özel dedektiflik mesleği de yıllar geçtikçe sektör içerisinde ilk sıralarda yerini almıştır.

Özel Dedektiflik Şirketlerinde Çalışan Dedektifler

Özel dedektiflik şirketleri, özel ve tüzel kişilere tüm hafta boyunca sürekli olarak, 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu firmalar, bireylerin ve ticari faaliyetler yapan kurumsal firmaların çok özel problemleri için en pratik çözümler üretmektedirler. Özel dedektiflik şirketlerinde yönetici olarak görevi yapan insanların ünvanı özel dedektif olarak benimsenmiştir. Özel dedektiflerle beraber faaliyet gösteren şahıslara ise dedektif yardımcısı denilir. Bu kişiler, özel dedektiflerin nezaretinde kendi işlerini yaparken, kendilerini de mesleki anlamda yetiştiren geleceğin özel dedektif adaylarıdırlar. 

Özel Dedektiflik Mesleğinin Yasal Dayanağı ve Türkiye'deki Durumu

Ülkemizde, Avrupa’da, Amerika’da ve dünyanın diğer tüm kıtalarında özel dedektiflik mesleği yaygınlaşmış bir meslek olarak kişilere ve ticari firmalara hizmet vermektedirler. Birçok ülkede özel dedektiflik mesleğine ait kanuni düzenlemeler bulunmasına rağmen, ülkemizde özel dedektiflik hizmeti mesleğinin yasal bir düzenlemesi bulunmamaktadır. Diğer yandan ülkemizde özel dedektiflik mesleği hakkında kanun, 1994'te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiştir. Onaylanması amacıyla dönemin Cumhurbaşkanı merhum Sayın Süleyman Demirel; özel dedektiflik mesleği ile ilgili yapılan kanuni düzenlemeyi, Anayasamızın 20. Maddesi içinde konusu geçen ve insanların anayasal hakkı olan özel hayatın gizliliği kuralını ihlal etme ihtimali düşüncesiyle veto edilmiştir. Ancak veto edilen bu özel dedektiflik mesleği kanunu hala, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunan kadük kanunlar arasında yer almaktadır. 

Özel Dedektiflik Mesleğinin Hizmet Verdiği Sahalar 

Özel dedektiflik mesleğini profesyonel bir şekilde yürüten özel dedektifler, en başta kurumsal açıdan olmak üzere, kişiye özel ve hukuki alanlarda müşterilerine hizmet vermektedir. Verilen bu hizmetlerin başında açılan ceza ve hukuk davalarına delil toplama, eş takibi, evlilik öncesi araştırma, velayet davalarına delil toplama gelmektedir. Yaptıkları diğer hizmetler ise öğrenci takibi, piyasa araştırması, Türk aile birliğinin temelden kurulmasına dair özel araştırma hizmetleri, sahte marka araştırması, patent hırsızlığı, ortaklık araştırması, sanayi casusluğu, kayıp şahıs araştırması, adres tespiti, uluslararası dolandırıcılık,  telif haklarının araştırılması, oto hırsızlığı, korsan kitap, evde ve yazlıkta hırsızlık, işyerinde hırsızlık, bilişim hırsızlığı, bilişim dolandırıcılığı, telekomünikasyon dolandırıcılığı, personel takibi ve avukatların isteklerine göre özel araştırma hizmetlerinin icra edilmesi gibi birçok konuda özel dedektiflik hizmetleri vermektedirler. 

İzmir Dedektiflik Sizler İçin Güvenilir Bir Seçenektir 

İhtiyacınız olan bir konuda, bir özel dedektiflik firmasından hizmet talep eden vatandaşlarımız, öncelikle hizmet almak istedikleri özel dedektiflik firmasını detaylı olarak araştırmalıdır. Ayrıca ihtiyaç duyulursa kurumsal yapısını dahi detaylı olarak inceledikten sonra ilgili firmadan dedektiflik hizmeti almaları önemli bir husustur. Aksi durumda iyice araştırmadan size özel herhangi bir problemin çözümü için özel dedektiflik firmasına başvuruda bulunduğunuz zaman, dolandırılmak suretiyle maddi ve manevi kayba uğrama olasılığınız her an söz konusu olabilir. İzmir Dedektiflik A.Ş. özel dedektiflik konusunda, hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde profesyonel bir kadroyla yüksek gizlilik derecesinde istenilen tüm inceleme ve araştırma hizmetlerini haftanın 7 günü 24 saat süreyle yerine getirmektedir. 25 Yyıldır dedektiflik sektörünün lideri bulunan firmamızda, özel dedektiflik hizmeti almak için müracaat eden tüm müşterilerimiz, 444 7 635 numaralı kurumsal müşteri danışma hattımızı arayıp haftanın tüm günleri 24 saat her türlü bilgiyi alabilirler. 

Whatsapp

İLETİŞİM
WHATSAPP